Patvinsuo kansallispuisto la 6.6. – su 7.6.
Yöpyminen tapahtuu retkikohteen retkeläisten omissa majoitteissa. Voit vuokrata retkelle Puijon Ladun retkeilyvarusteita.
HUOM! Uusi yrittäjä on aloittamassa Patvinsuon kansallispuistossa Suomun tilalla. Häneltä voi kysellä omatoimista majoitusta ja ruokailua, omakustanteiset varaukset sisämajoituksiin https://suomuntupa.johku.com/
https://www.metsa.fi/tiedotteet/uusi-yrittaja-aloittaa-patvinsuon-kansallispuistossa-suomun-tilalla/
Ruokailu: jokainen retkeläinen varaa mukaansa omat eväät. Retkellähän ruoka maistuu!
Matkat tehdään kimppakyydein (noin 230km / suunta). Mikäli tarjoat tai tarvitset kimppakyytiä, ilmoita siitä hyvissä ajoin Jarille. Kimppakyydin suositushinta on 30-40 € (meno-paluu), jos 3 hlöä kyydissä varusteineen.
Ajatuksena on jättää autot ja yöpymisvarusteet autoon Suomun parkkipaikalle, Suomuntie 54, Lieksa. Kohde on Suomunjärven rannalla.
Käydään siitä sitten päiväretkellä pienellä repulla maastossa ja tulla sitten yöpymään telttailualueelle.
Lauantaina on ajatus kävellä Suomunjärveä kiertävä Suomunkierto (16 km) päiväretkivarustein. Aikaa matkantekoon on varattava n. 6-7 tuntia.
Sunnuntaina siirretään auto toiselle parkkipaikalle, KURKILAHTI Suomuntie 80, Lieksa. Kohde on myös Suomunjärven rannalla.
Ja päiväretkivarustein lähdetään tutustumaan suoalueelle pitkospuita myöten. Matka edestakaisin sunnuntaina olisi n 15-16 km. Aikaa matkantekoon on varattava n. 6-7 tuntia. Mahdollisesti on vielä keväisiä muuttolintuja suolla, joten pienet kiikarit voivat olla hyvä ajatus ottaa mukaan. Sunnuntain kävelyreitti on suon yli pitkospuita myöten kohti Majaniemen laavua, matkan varrella on lintutorni. Paluu samaa reittiä. Kohde on Koitere-järven rannalla.
Paluu Kuopioon n. klo 18-19 maissa riippuen sunnuntain päivämatkan kestosta ja väli pysähdyksistä kotimatkan aikana.
Päiväkohteet voivat olla myös toisinpäin, miten lähtevä porukka haluaa.
Yhteislähtö Päivärannan Citymarketin P-alueelta, pohjoispuolella ja tankkauspaikka lähellä. Lähtö on n klo 08:00. Mahdolliset kimppakyytiläiset noudettava ennen tätä. Tavoitteena olla Patvinsuon kansallispuiston Suomun parkkipaikalla klo 11 tai vähän sen jälkeen.
Retki edellyttää jäsenyyttä. Mukaan mahtuu korkeintaan 9 lähtijää.
Lisätiedot ja ilmoittautumiset:
Jari Ojala 040 715 9216, jariojala(at)puijonlatu.fi
https://www.luontoon.fi/fi/kohteet/patvinsuon-kansallispuisto

